fbpx

Araba Lastik Basıncı Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Araba Lastik Basıncı Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler
Araba Lastik Basıncı Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Lastik Hava Basıncı Tablosu

Her lastik tipinin kendine özgü bir basınçta olması gerekir. Güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak için lastiklerinizin basıncının lastik tipinize uyduğundan emin olmalısınız. Lastik basıncı kaç olmalı sorusuna en uygun cevabı bulabilmek için lastik hava basıncı tablosuna bakabilirsiniz.

Lastik hava basıncı tablosu, araçtaki ön ve arka lastiklerin sağlıklı bir şekilde hareket edebilmeleri için sahip olmaları gereken basıncı gösterir. Tabloda lastiklerin sahip olması gereken basınç PSI yani Pounds Per Square Inch ile ifade edilir. “Lastik hava basıncı kaç olmalı?” sorusuna cevap arıyorsanız bu listeyi inceleyebilirsiniz. Tablodan lastik tipinizi bulabilir ve gerekli basınçta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

165 70 R14 lastikler için hava basıncı 

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 30 Psi

 

175 65 R14 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 30 Psi

Arka lastikler için 33 Psi

 

185 60 R14 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 30 Psi

 

185 55 R15 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 30 Psi

 

195 45 R16 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 26 Psi

 

195 50 R15 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 30 Psi

Arka lastikler için 32 Psi

 

195 60 R15 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 31 Psi

Arka lastikler için 31 Psi

 

195 65 R15 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 34 Psi

Arka lastikler için 32 Psi

 

205 40 R17 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 26 Psi

 

205 45 R16 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 32 Psi

Arka lastikler için 30 Psi

 

225 45 R17 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 38 Psi

Arka lastikler için 36 Psi

 

225 40 R18 lastikler için hava basıncı

Ön lastikler için 40 Psi

Arka lastikler için 38 Psi

 

image-18-1703756535

Lastik Hava Basıncına Nereden Bakılır?

Lastik hava basıncı göstergesi, diğer adıyla TPMS, lastiğin anlık basıncını ve ısısını ölçer. Zaman zaman TPMS ikaz lambası yanıp söner. Bunun iki nedeni vardır:

İlki, fiziksel bir şekilde lastiğe bağlı olan lastik hava basıncı göstergesinin arızalı olmasıdır. Bu durumda göstergeyi yenilemeniz ya da pillerini değiştirmeniz gerekir.
İkincisi ise düşük lastik hava basıncı konusunda sizi uyarmasıdır. Bu durumda araçtan inip lastik hava basıncını kontrol etmeniz gerekir.

Sağlıklı bir sürüş için kritik öneme sahip olan lastik basıncını kontrol etmek için basınç ölçer kullanabilirsiniz. Pek çok basınç ölçer çeşidi vardır. Analoglardan konuşabilenlere kadar pek çok çeşit arasından size en uygun olduğunu düşündüğünüz basınç ölçeri alabilirsiniz. 

  • Araç parçaları satan mağazalarda bulabileceğiniz, cebe sığacak kadar ufak basınç ölçeri alın. 
  • Tekerleğin jant göbeğinde yer alan sibop ucu kapağını bulup çevirerek çıkarın. Böylece asıl sibop ucuna ulaşacaksınız.
  • Basınç ölçerin ucunu sibop ucuna bastırın. Küçük bir hava sızıntısı sesi duyduğunuzda ölçüm başlamış demektir. Ölçüm tamamlandıktan sonra basınç ölçerin size verdiği sonuca bakın.

Eğer lastik tipinizde belirtilen basınçtan düşükse lastiği pompalamanız gerekir. Bu işlemi kendi başınıza yapabileceğiniz gibi Alanya oto yetkili servis  gibi araç konusunda uzman yetkililer de size bu konuda yardımcı olabilir. 

Araba Lastik Basıncı Nasıl Ayarlanır?

Hava pompasının ucunu sibop ucuna yerleştirerek lastiklerin basıncını arttırabilirsiniz. Bu süreçte pompayı sıkı tutmayı unutmayın. Aksi takdirde elinizden kayıp gidebilir ya da hava lastiğin içine girmeyebilir. 
Düzenli aralıklarla lastiğin hava basıncını kontrol etmelisiniz. Yeterli seviyeye geldiğinde hortumu çekip sibop ucunu kapatabilirsiniz. Bu işlemi basıncı düşük tüm lastikler için gerçekleştirerek araba lastik basıncını istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. 

Volkwagen marka bir araca sahipseniz araba lastik basıncını ayarlamak ya da farklı kontrollerden geçirmek için Volkswagen yetkili servis şubelerine gidebilirsiniz. 

image-19-1703756544

Araba Lastik Basıncını Ayarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik basıncı işareti yanıp sönüyorsa arabadaki lastikleri pompalama zamanı gelmiş demektir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Lastiklerin soğuk olduğundan emin olun. En fazla üç kilometre gitmişseniz lastik basıncını ölçün ve ayarlayın.
  • Eğer hava pompanız yoksa en yakın benzin istasyonundaki hava pompalarını kullanabilirsiniz. Aracınızı iyice yaklaştırdığından emin olun ki hortum tüm lastiklere yetişebilsin.

Seat marka bir aracınız varsa bu ve diğer pek çok işlem için Seat yetkili servis şubelerinden randevu alabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular
215 55 r17 Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?

Markası ve modeli fark etmeksizin 215 55 r17 lastik tipine sahip araç sahiplerinin, ön lastiklerinin basıncının 36 SPI ve arka lastiklerinin 32 SPI basınca sahip olduğundan emin olmalıdır. Böylece yakılan benzin miktarı azalır ve uzun yollarda rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

205 55 r16 Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?

Araç genelinde ağırlığın dengede olduğu varsayılıp ön koltukta iki kişi var ve arka koltuklarda yolcu ya da başka bir yük yok ise ön lastikler için 36 PSI ve arka lastikler için 34 PSI basınç yeterli olacaktır. 205 55 r16 lastik hava basıncı, araçtaki yüke göre değişiklik gösterse de ideal olan basınç oranı yukarıda belirtildiği gibidir.

Araba Lastik Basıncı Kontrolü Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Araç lastikleri, en ideal koşullarda bile günde 0,069 bar basınç kaybı yaşar. Yaz aylarında, havanın sıcak olduğu dönemlerde ise bu basınç kaybı artar. Bu yüzden, sağlıklı ve güvenli bir şekilde yola çıkabilmek için en az ayda bir kez basınç kontrolü yapılmalıdır. Beklenmeyen durumlardan kaçınmak için lastik basınç kontrolünü iki haftada bir de yapabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp