fbpx
Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Otomobiller, elektronik ve mekanik sistemlerden ve parçalardan oluşur. Periyodik bakım, aracınızın tüm sistemlerinin sorunsuz ve maksimum performansla çalışmasını sağlar.

Güvenli ve konforlu bir seyahat için aracınızın tüm düzeneklerinin sağlam olması gerekir. Eksik, bozuk ya da işlevini yerine getiremeyen her bir parça, otomobilinize zarar verirken güvenliğiniz için de bir tehdittir.

Periyodik bakım, aracınızın ilk günkü performansı ile çalışmasını sağlar, ömrünü uzatır. Otomobilinizle ilgili küçük arızaların giderilmesi ile uzun vadede ciddi sorunların ortaya çıkmasını engeller.

Rahat ve emniyetli bir yolculuk deneyimi için aracınıza güvenmeniz gerekir. Bunu da ancak aracınızın periyodik bakımını düzenli yaptırarak elde edebilirsiniz.

Periyodik Bakım Nedir? 

Otomobili oluşturan düzeneklerin ve parçaların üretici, model ya da yakıt cinsine bağlı olarak, belli aralıklarla kontrol ve onarım işlemine periyodik bakım denir.
Aracın eskiyen, bozulan veya işlevini yitiren parçalarının uygun yöntemlerle ve uzman teknisyenlerce onarılması ya da değiştirilmesi gerekir.

Araç bakım ve onarım işlemleri,  periyodik ve belli çizelgelere uygun olarak yapılan rutin kontrolleri kapsar. Buna göre aracın mekanik ve elektronik sistemleri ile bunlara bağlı parçaları incelenir. 
Periyodik bakımda amaç, sorunları ortaya çıkmadan önlemektir. Düzenli kontrollerde, araçta arızaya neden olabilecek ve sistemlerin doğru çalışmasını engelleyebilecek aksaklıklar tespit edilir ve çözülür.
Otomobilin her parçası birbirine bağlıdır ve bu parçalardan birinin bozulması aracı çalışamaz duruma getirebilir. Doğru zamanda müdahale edilmeyen küçük arızalar büyüyebilir ve yüksek maliyetli tamir gerektirebilir. Periyodik bakım, aracınıza gerekli özeni zamanında göstermenizin yoludur.

Periyodik Bakım Neden Gereklidir? 

Aracınızın, tam performansla ve sürüş güvenliğinizi sağlayacak şekilde sorunsuz çalışması için periyodik bakım gereklidir. Düzenli araç bakımı ile zamanında fark edilen ve giderilen sorunlar, süreç içerisinde ciddi arızaların ortaya çıkmasını engeller.

Otomobildeki parçalar birbirine bağlıdır ve her bir parça farklı ve önemli görevlere sahiptir. Araç periyodik bakım işlemi, otomobilinizin tüm düzeneklerinin birbiriyle uyumlu ve randımanlı performans göstermesi için gereklidir. 

Arabanın düzeneklerini oluşturan ve bu düzeneklere bağlı çalışan parçaların kullanım süreleri ve ömürleri birbirinden farklıdır. Buna göre, bazı parçalar diğerlerinden daha kısa periyodlarda bakıma veya yenilenmeye ihtiyaç duyar. Araba bakımları sırasında, uzman teknisyenlerce, gerekli iyileştirmeler yapılır.  
Düzenli araba bakımları sayesinde otomobiliniz güvenli, sorunsuz ve maksimum performans ile çalışır. Aracınızın dayanıklılığı ve verimliliği artar.

Aracınıza periyodik bakım yaptırarak, sürücü, yolcu ve trafikteki diğer araçların güvenliği için üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmiş olursunuz. 

Periyodik Bakımda Dikkat Edilmesi Gerekenler? 

Periyodik bakımda dikkat edilmesi gereken belli hususlar bulunur. Araç bakımı için doğru zamanı belirlemek ve buna uymak kadar servis seçimi ve yapılacak işlemler hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir.

•  Periyodik bakımın, otomobil üreticilerinin hazırladığı yüksek güvenlik, dayanım ve performans odaklı çizelgelere uygun yapılması gerekir. Bu çizelgeleri aracınızın kullanım klavuzunda bulabilir, oto bakım rutininde yapılması gereken işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

•  Bakım periyodlarının marka, model, motor ve yakıt cinsine göre değişebildiğini göz önünde bulundurmanız, belirli kilometre ve sürelerde yaptıracağınız araba bakımlarını buna göre belirlemeniz önerilir. 

•  Otomobilinizin periyodik bakımını yaptıracağınız oto bakım servisi seçimi önemlidir. Aracınızın bakımını, yetkili servislere ve alanında uzman teknisyenlere emanet etmeniz önerilir. 

•  Araç bakım ve onarım işlemlerinde garantili ve orijinal parçaların kullanıldığından emin olmanız gerekir. Düşük kaliteli parçalar aracınıza ciddi zararlar verebilir. Üreticilerin yetkilendirdiği servislerden hizmet alarak bu tarz sorunların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. 

•  Güvenilir yetkili servis seçimi, karşılaşabileceğiniz sorunların hızlı ve efektif çözümü için faydalıdır. Araba bakımları için özellikle işçilik garantisi veren bir servis istasyonu seçmeniz önerilir. 

Periyodik Bakım Neleri Kapsar? 

Belli periyodlarda yapılan kontroller ve onarım çalışmaları, aracın güvenliğini ve performansını koruyacak ve artıracak çözümler üretmeyi amaçlayan farklı işlemleri kapsar.
Periyodik araç bakımı, otomobildeki sistemlerin ve bu sistemlere bağlı parçaların tam kapasitede ve düzgün çalışması için yapılan gerekli müdahalelerdir. 
Kapsamı, bakım aralığına ve çizelgelerdeki yönergelere göre değişen bakım prosedüründe, aşağıdaki kontrol, onarım ve yenileme işlemleri standart olarak gerçekleştirilir:

Fren Sistemi Kontrolü 

Güvenli bir yolculuk için, aracınızı durdurmak ve hızını düşürmek gibi önemli görevleri bulunan fren sisteminin sorunsuz ve düzgün çalışması gerekir.
Periyodik bakım sırasında; fren pedalları, diskleri, hortumları ve hidrolik valf modülü gibi parçalar incelenerek gerekli kontroller sağlanır, düzenleyici ve önleyici çalışmalar yapılır.

Ateşleme Sistemi Kontrolü 

Araç ateşleme sistemi, yakıt ve hava karışımının ateşlenmesini sağlayarak motoru çalıştırır. Aracınızın hareket etmesini sağlayan en önemli düzeneklerdendir.

Buji, bujin kablosu, ateşleme bobini gibi parçalardan oluşan ateşleme sisteminin, periyodik bakım sırasında rutin olarak kontrolü esastır.

Aydınlatma Sistemi Kontrolü 

Gece görüşünüzü ve otomobilinizin diğer araçlar tarafından görünürlüğünü sağlayan farlar, güvenliğiniz için kontrol ve bakımı ihmal edilmemesi gereken parçalardır.
Park lambaları, sinyal ve sis lambaları aracın aydınlatma sistemine dahildir ve her birinin farklı ve önemli işlevleri vardır. Periyodik kontrollerde lambaların ve ampüllerin optimum seviyede aydınlattığından ve sağlamlığından emin olunarak gerekli müdahaleler yapılır.

Isıtma Soğutma Sistemi Kontrolü 

Araç içerisindeki sıcaklık koşulları, yolculuğun konforunu belirleyen etkenlerdendir. Bakım aşamasında ısıtma soğutma sisteminin kontrol edilmesi önemlidir.
Otomobilin ısıtma soğutma sisteminin sorunsuz çalışması, sürücünün yola odaklanmasına yardımcıdır ve rahat bir sürüş deneyimi sağlar. Bu nedenle periyodik bakım sırasında bu sistem üzerinde gerekli iyileştirilmeler mutlaka yapılır.

Süspansiyon Sistemi Kontrolü 

Hareket ve yol tutuş kontrolünü sağlayan süspansiyon sistemi, aracı sürüş sırasında dengede tutma işlevini görür.

Süspansiyon sisteminin önemli parçalarından yaylar aracılığıyla hareket kontrolü sağlanırken, amortisörler dengeleme görevindedir. Stabilizatörler ise aracın savrulmasını engelleyen parçalardır. Araç bakımı sırasında süspansiyon sisteminin tüm parçalarının kontrolü, gerektiğinde onarımı ve değişimi yapılır.

Egzoz Sistemi Kontrolü 

Egzoz sistemi, yanmış yakıt gazlarının borular aracılığıyla ve minimum dirençle araç dışına salınımını sağlar. Periyodik oto bakım işlemleri sırasında, egzoz sistemi ve parçalarının kontrolleri gerçekleştirilir.

Akü Bakımı 

Elektrik üreten ve depolayan aküler, otomobilin motorunun çalışmasını, aydınlatma ve ateşleme gibi elektrik enerjisine ihtiyaç duyan sistemlerinin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Periyodik bakımda öncelikli kontrol edilir.

Lastik Bakımı 

Lastiklerin hava basıncı, aşınma ve hasar kontrolleri rutin bakım işlemlerindendir. Güvenli ve rahat bir yolculuk için periyodik kontroller sırasında lastikler detaylıca incelenir ve gerekli tamir ve iyileştirmeler yapılır.

Motor Yağı Değişimi 

Motorun çalışması sırasında sürtünme kaynaklı aşınma ve hasarların önüne geçmek için kullanılan motor yağı, düzenli bakım sırasında ve gerekli durumlarda değiştirilir. Araçlarda yağ değişimi, motor performansının korunması için gereklidir.

Yağ Filtresi Değişimi 

Motor yağını süzme görevi gören yağ filtresinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve işlevini yerine getiremeyecek duruma geldiğinde yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Hava Filtresi Değişimi 

Motor performansını doğrudan etkileyen hava filtreleri periyodik bakım sırasında incelenir. Tıkanan hava filtreleri motor verimliliğini düşüreceğinden değiştirilmeleri gerekir.

Polen Filtresi Değişimi 

Araca ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemi kanalıyla giren havayı temizleyen polen filtrelerinin periyodik kontroller sırasında bakımı yapılır. Bozulan ya da görevini yerine getiremeyecek durumda olan filtreler yenileriyle değiştirilir.

Yakıt Filtresi Değişimi 

Yakıttaki yabancı maddeleri ve motora zarar verebilecek partikülleri süzme işlevi gören yakıt filtresi, aracın performansını korur ve yakıt tasarrufu sağlanmasına yardımcıdır. Periyodik bakım sırasında, gerekli durumlarda yenisi ile değiştirilir.

Periyodik Bakım Fiyatları 

Aracın kilometresi, marka ve modeli gibi bir çok etken periyodik bakım fiyatının belirlenmesinde etkilidir.
Araç bakım fiyatları, değiştirilecek veya onarılacak parçaların, iyileştirme yapılacak sistemlerin sayısına ve durumuna göre farklılık gösterir.

Bakım zamanı ve yılı da fiyatları etkiler. Periyodik bakım fiyatları 2022 yılı için yetkili bayilerden edinilebilir.

Periyodik bakım fiyatları, araç markalarına göre değişkenlik göstermekte olup Volkswagen periyodik bakım fiyatları 2022 yılı için yetkili bayilerce Volkswagen periyodik bakım tablosuna göre belirlenir.
Fiyat temini için Alanya yetkili servis, Isparta yetkili servis ve Antalya yetkili servis istasyonları ile iletişime geçilebilir. 

Randevu Talep Formu

Başaran Otomotiv, 25 yılı aşkın süredir Doğuş Grup distribütör firması olarak Antalya’da bulunan araç sahiplerine üstün kalite otomotiv hizmetleri sunmaktadır. Hizmet kalitesini ve erişim ağını giderek geliştiren Başaran Otomotiv, yaklaşık 20 yıldır Alanya’da; 14 yıldır Fethiye’de ve 12 yıldır Isparta’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye genelinde toplam 4 şubesi ve 300’ü aşkın uzmandan oluşan profesyonel ekibi ile müşteri memnuniyetini her gün artırmayı hedefleyen Başaran Otomotiv şubelerinde aracınızı ve kendinizi şımartabilirsiniz.

İletişim Test Sürüşü
İletişim Formu
Test Sürüş Talep Formu
Diğer Hizmetlerimiz
Tümünü Gör
Oto Yedek Parça 
Başaran Otomotiv ile Orijinal Yedek Parçalara Güvenle Sahip Olun!
Genel Araç Muayene
Araç muayenesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizler için detaylandırdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Volkswagen Binek Modelleri

Duis nibh sit velit at scelerisque mi amet nullam. Magna massa mattis et adipiscing sit. Libero ultricies egestas aenean elementum nulla est. Nunc dolor consectetur nisi proin. Justo adipiscing metus urna fermentum quisque tortor vitae sed. Vitae dolor mauris quis urna eget vivamus purus.

Arcu sed dictumst mattis aliquam varius in. Risus habitasse ac pellentesque justo sagittis eu ut felis massa. Morbi ultrices justo nullam dolor cursus dignissim bibendum. Id ac et aliquam at mi pellentesque lectus platea. Nisl etiam aliquam sapien nulla maecenas faucibus.

Volkswagen Binek Modelleri

Duis nibh sit velit at scelerisque mi amet nullam. Magna massa mattis et adipiscing sit. Libero ultricies egestas aenean elementum nulla est. Nunc dolor consectetur nisi proin. Justo adipiscing metus urna fermentum quisque tortor vitae sed. Vitae dolor mauris quis urna eget vivamus purus.

Arcu sed dictumst mattis aliquam varius in. Risus habitasse ac pellentesque justo sagittis eu ut felis massa. Morbi ultrices justo nullam dolor cursus dignissim bibendum. Id ac et aliquam at mi pellentesque lectus platea. Nisl etiam aliquam sapien nulla maecenas faucibus.

Volkswagen Binek Modelleri

Duis nibh sit velit at scelerisque mi amet nullam. Magna massa mattis et adipiscing sit. Libero ultricies egestas aenean elementum nulla est. Nunc dolor consectetur nisi proin. Justo adipiscing metus urna fermentum quisque tortor vitae sed. Vitae dolor mauris quis urna eget vivamus purus.

Arcu sed dictumst mattis aliquam varius in. Risus habitasse ac pellentesque justo sagittis eu ut felis massa. Morbi ultrices justo nullam dolor cursus dignissim bibendum. Id ac et aliquam at mi pellentesque lectus platea. Nisl etiam aliquam sapien nulla maecenas faucibus.

Volkswagen Binek Modelleri

Duis nibh sit velit at scelerisque mi amet nullam. Magna massa mattis et adipiscing sit. Libero ultricies egestas aenean elementum nulla est. Nunc dolor consectetur nisi proin. Justo adipiscing metus urna fermentum quisque tortor vitae sed. Vitae dolor mauris quis urna eget vivamus purus.

Arcu sed dictumst mattis aliquam varius in. Risus habitasse ac pellentesque justo sagittis eu ut felis massa. Morbi ultrices justo nullam dolor cursus dignissim bibendum. Id ac et aliquam at mi pellentesque lectus platea. Nisl etiam aliquam sapien nulla maecenas faucibus.

Whatsapp
Whatsapp