fbpx

Aracımın Yenilenme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Aracımın Yenilenme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarım?
Aracımın Yenilenme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Aracımın Yenilenme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Araç, ulaşım kolaylığı sağlaması ve kişisel ihtiyaçların karşılanması anlamında önemli bir yatırım aracıdır. Belli bir yaşa gelen hemen herkesin amacı, iyi bir araca sahip olmaktır. Her malzeme ya da makine gibi aracın da kullanım şartlarına bağlı olarak belli bir ömrü vardır. Bu ömrü tamamlayan araçların sık sık arıza yapması, kullanıcıyı yolda bırakması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca eski araçların seyir esnasında emniyetsiz durumlarla karşılaşma riskini artıracağı da aşikârdır.

Bir kısım durumlar, aracınızın yenilenme vaktinin geldiğine de işarettir. Bu durumlar sadece arıza ile ilgili değildir. Kişisel zevklerin değişmesi ya da aile büyüklüğü gibi etmenler de araç değişikliğini gerektirebilir. Dilerseniz bu hususlara aşağıdaki başlıklarımızda sırasıyla değinelim.

Kullanım Tarzının Değişmesi

Aracın kullanım tarzının değişmesi, yenilenme için geçerli bir sebep olabilir. Örneğin uzun süre spor modeller kullandıktan sonra sedan ya da SUV model araçları kullanmak isteyebilirsiniz. Tarzınızın değişmesi, bulunduğunuz ortamı değiştirmekten ya da kişisel zevklerinizden kaynaklı da olabilir. Çevrenizde sıklıkla görmeye başladığınız araçlara karşı heves oluşması gibi etmenler araç değişikliğine kadar gidebilir.

Kullanım tarzı, aracın fonksiyonel özellikleri ile ilgili de olabilir. Örneğin aracınızın tüm özelliklerinden memnun olup sunroof özelliğinin olmaması gibi durumlar sizi yeni bir araç almaya itebilir. Bunun yanında yeni teknoloji fonksiyonel özellikler de yeni araç almaya karar vermenizde etkili olabilir. Aracınızda arzu ettiğiniz özelliklerin bulunması, araç kullanımını çok daha büyük bir hevesle gerçekleştirmenizi sağlar.  

Aracın Çıkardığı Arızalardaki Tamir Masrafları

Aktif olarak kullandığınız aracınızın sık sık arıza yapması, istenmeyen bir durumdur. İkinci el araç modellerde bu durumla yaygın olarak karşılaşılabilir. Son derece kompleks mekanik ve elektronik parçaların bir araya gelmesi ile üretilen araçlar, malzemenin eskimesi, kullanım ömrünü tamamlaması gibi sebeplerden dolayı arızalanabilir.   

Araçta yaşanan arızalar kimi durumlarda basit sorunlar olsa da kimi zamanlarda içinden çıkılması zor problemler olabilir. Zaman alıcı tamirat sürecinin aynı zamanda tamirat masrafları da yüksektir. Düzenli bakımı yapılan ve teknik anlamda zorlanmadan kullanılan araçların arıza yapma ihtimali daha düşüktür. Aracınızın düzenli şekilde bakımını yaptırmak için Antalya yetkili servis ile irtibata geçebilirsiniz.

Aracınızın arıza ve tamirat giderleri maddi-manevi sizi yıpratmaya başladıysa artık aracınızın yenilenme vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bir kısım markaların bazı model araçların yedek parçalarının üretimini durdurması da aracın bakımının yapılmasını zorlaştıracaktır. Bu ve buna benzer durumlarla karşılaştığınızda imkânlarınız ölçüsünde yeni araç almayı düşünebilirsiniz.

Araçtan Sıkılmak ve Yeni Model Hevesi

Bir süre kullandığınız araçtan zaman içerisinde sıkılmanız söz konusu olabilir. Bu durumda yeni araç araştırmasına girmek mantıklı bir hal tarzıdır. Otomotiv sektörünün her geçen gün biraz daha geliştiği günümüz dünyasında, araçlara yeni özellikler eklenerek daha büyük müşteri kitlesine hitap edilmeye çalışılır. Farklı markaların yeni model araçları ile bulunduğunuz ortamda farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Yeni model araç incelemesinde tercihinizi Volkswagen markasının gelişmiş özellikli araçlarından yana kullanabilirsiniz. Yeni Taigo, hem performans, hem de fonksiyonel özellikleri ile ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verir. Aracın göz alıcı dış tasarımı da yeni model hevesinize fazlasıyla cevap verecektir. Dilerseniz tercihinizi farklı markaların yeni model araçlarından yana da kullanabilirsiniz.

Araçla geçirilen sürenin çokluğu ve yakıt kullanım miktarı

Aracın yakıt tüketimi de yenilenme zamanının geldiğini gösterebilir. Örneğin aracı ilk aldığınızda çok fazla kullanmayacağınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak zamanla kullanım tarzınızın değişmesi nedeniyle aracı çok daha yaygın şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu da aracın yakıt masraflarının tahmininizden daha fazla olduğunu keşfetmenize neden olabilir. Yakıt tüketiminin ağır bir maliyet halini alması sebebiyle araç yenilemeyi düşünebilirsiniz.

Aracın yakıt maliyetlerinin kullanım tarzına göre arttığını düşünen kullanıcılar genellikle benzinli araçlarını satıp dizel araç almak isterler. Bu sayede daha az yakıt masrafı ile daha uzun mesafe yol almak geçerli bir araç değişim sebebi olabilir.

Aracın kullanım tarzının değişmesi kapsamında faaliyet gösterilen iş alanının değişmesi de sayılabilir. Örneğin ağırlıklı olarak şehir içi ulaşım maksadıyla kullandığınız aracınızı iş alanının değişmesi nedeniyle daha çok şehirlerarası kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için de güçlü motor özelliklerine sahip araçlara yönlenebilirsiniz.

Aile Büyüklüğüne Göre Sedan veya Hatchback Tercihi

Aracınızı ilk satın aldığınız dönemden günümüze ihtiyaçlarınız değişmiş olabilir. Bekâr olduğunuz dönemde tercihinizi şık tasarıma sahip bir hatchback araçtan yana kullanabilirsiniz. Zaman içerisinde aile kurduğunuzda ise hatchback araçların ihtiyacınıza cevap vermediğini görürsünüz. Bu da otomobilden beklentilerinizin daha yüksek olmasına sebep olur.  

Çocukla birlikte ailenizin büyümesi ve çocuğun malzemeleri derken aracın iç hacim özelliklerinin daha büyük olmasını beklersiniz. Bu da ancak SUV araç satın almakla mümkündür. Hatchback araçlara nazaran çok daha büyük hacme sahip olan SUV araçlar, ailenizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verir. Örneğin küçük hacme sahip, Volkswagen Gof R modelinden yüksek performanslı bir Cupra Formentor aracına geçerek beklentilerinize karşılık bulabilirsiniz.  

Piyasaya yeni çıkan araçları incelediğinizde hatchback araç tasarımlarının da spor model özelliklerinin yanı sıra iç hacim özelliklerinde de bir kısım düzenleme yapıldığını görebilirsiniz. Araçlar arasında iç hacmi büyük olan araçları inceleyerek sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Siz de son teknoloji ile üretilen araçlarla fark yaratmak istiyorsanız Başaran Otomotiv showroomlarında Volkswagen, Audi, SEAT, Cupra ve Porsche modellerini daha yakından inceleyebilirsiniz.

Aracımın Yenilenme Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Araç, ulaşım kolaylığı sağlaması ve kişisel ihtiyaçların karşılanması anlamında önemli bir yatırım aracıdır. Belli bir yaşa gelen hemen herkesin amacı, iyi bir araca sahip olmaktır. Her malzeme ya da makine gibi aracın da kullanım şartlarına bağlı olarak belli bir ömrü vardır. Bu ömrü tamamlayan araçların sık sık arıza yapması, kullanıcıyı yolda bırakması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca eski araçların seyir esnasında emniyetsiz durumlarla karşılaşma riskini artıracağı da aşikârdır.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp