fbpx

Kasko Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Kasko Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Kasko Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kasko Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kasko sigortası nedir?

Kasko sigortası, motorlu araçları kapsayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta sayesinde motorlu araçlar trafik kazası, arıza ve yedek parça ihtiyacı gibi tüm durumlara karşı garanti altına alınır. Kasko sigortası yaptırmak, motorlu araca sahip olan tüm bireyler için kanuni olarak bir zorunluluk değildir. Yaptırdığınız kasko sigortasının kapsamını detaylı bir şekilde öğrenmeniz, olası ve beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda kendinizi güvence altında hissetmenizi sağlar.

Kasko bedeli nasıl belirleniyor?

Kasko bedelinin belirlenmesinde rol oynayan pek çok faktör bulunur. Bunların bazıları aracın özellikleri ile, bazıları ise aracı kullanacak sürücünün özellikleri ile doğrudan ilgilidir. Araçla ilgili olan faktörler aracın modeli, yıl bazından kullanım süresi ve elbette ki markasıdır.

Araçların kasko bedeli için  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin Kasko Araç Değer Listesi baz alınır. Bu listede araçlar, modellerine, yıllarına ve markalarına göre sıralanır. Örneğin Volkswagen kasko bedeli ile Audi kasko bedeli farklı olacaktır. Ortalama bir kasko bedeli için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin arama motoru kullanılabilir ancak gerek teminatlar, gerekse avantajlar hakkında detaylı bilgi almak için Başaran Oto ile iletişime geçebilirsiniz.

Kasko Çeşitleri Nelerdir? 

Kasko türleri aşağıdaki şekilde dört maddede incelenebilir:

  • Standart kasko: Standart kasko, genel kasko olarak da bilinir ve en sık tercih edilen kasko türüdür. Standart kaskoda, ana teminatlar bulunur. Ana teminatlar da aracın yanması, başka bir araç ile çarpışma durumu ve aracın veya aracın bir parçasının çalınması gibi en temel durumları kapsar. 
  • Dar kasko: Dar kasko, sigorta priminin en düşük olduğu kasko türü olarak bilinir. Bu nedenle mini kasko ismiyle de bilinir. Standart kaskoda yer alan ana teminatlarından en az bir tanesi teminatlar arasında yer almaz. Bütçesi kısıtlı olan bireylerin tercih edebileceği bir kasko türü olmakla birlikte, sık araç kullanan kişiler için uzun vadede karlı olmayabilecek bir kasko sigortasıdır. 
  • Genişletilmiş kasko: İsminden de anlaşılacağı üzere genişletilmiş kasko, standart kaskonun üzerine sürücünün isteği üzerine en az bir ek teminatın eklendiği sigorta türüdür. Araç sahibi, ihtiyacı doğrultusunda bir veya birden fazla ek teminat ekleterek kişiye özgü bir kasko sigorta poliçesi yaratabilir. 
  • Tam kasko: Tam kasko, en kapsamlı olan kasko sigortası türü olarak düşünülebilir. Bu sigorta türünde hem ana teminatlar hem de ek teminatlar yer almaktadır. Tam kasko sayesinde trafikte başınıza gelebilecek sayısız olumsuz durum için güvence altına alınmış olursunuz.

Poliçenizde Gösterilen Miktar Aracınızın Gerçek Değerini Yansıtsın

Yaptıracağınız kasko sigortasının poliçesinde yer alan bedel, aracınızın gerçek değeriyle eş olmalıdır. Bu sayede karşılaştığınız herhangi bir olumsuz durumda, hasar bedelinizin ne denli fazla olduğu anlaşılabilir ve maddi hasarınızın telafisi bu bedele göre, en doğru şekilde yapılabilir. 

Önceliğiniz Fiyat Değil Kapsam Olsun

Kısıtlı bütçesi olan bireyler, kasko sigortası konusunda çekimser kalabilir. Ancak uzun vadeli olarak düşünüldüğünde, bir aksilik yaşanması durumunda aracınız ile ilgili çok fazla masraf çıkabilmekte ve araç sahibini hem maddi hem manevi anlamda yorabilmektedir. Bu nedenle yaptıracağınız kasko sigortasını seçerken iyi düşünmeli ve titiz davranmalısınız. Her ne kadar kasko sigortasının ücreti önemli unsurlar arasında yer alsa da, yaptıracağınız kaskonun kapsamına günlük yaşam koşullarınıza göre karar vermeniz ve teminatlarınızı eksiksiz olarak seçmeniz, hem aklınızda herhangi bir endişe olmamasını hem de olumsuz bir durumla karşılaştığınızda maddi zarara uğramamanızı sağlar.

Yol Yardımı Sunan Kaskoları Tercih

Kaskoya en çok ihtiyacınız olan koşullar, acil ve beklenmedik koşullar olur. Herhangi bir sebepten dolayı yolda kalmak da bunlardan bir tanesi. Satın aldığınız kasko sigortası, ek teminatları arasında yol yardımını da içerebilir. Yol yardımı teminatları, 7 gün 24 saat hizmet vermekte olup sizi bulunduğunuz zor durumdan en kısa sürede kurtarmayı amaçlar. Yol yardımı kapsamında yapılabilecek işlemler arasında bozulan veya hasar gören aracın çekici yardımı ile çekilmesi, yakıtın bittiği durumlarda yakıt ilavesinin yapılması, aracın bir veya birden fazla lastiğinin çeşitli sebepler ile zarar görmesi durumunda lastik değişiminin ve yenilenmesinin yapılması yer alır. Bu gibi durumlarda sürücü olarak sizlerin yapabilecekleri kısıtlı olabildiğinden, satın alacağınız kasko sigortasının yol yardımı teminatını da içermesi, kendinizi yolda daha güvende hissetmenizi sağlar.  

İkame Araç Temini

Özellikle her gün araç kullanması gereken biriyseniz, araçsız kalmak sizi oldukça zor durumda bırakır. Bu nedenle aracınızın tamir edilmesi veya aracınız için yedek parça gerektiği durumlarda araçsız kalmamanız adına, yaptıracağınız kasko sigortasının ikame araç temin ettiğinden emin olmalısınız.

Ödeme Seçeneklerini İyi Değerlendirin

Araç sigorta yenileme ve satın alma konusunda, Başaran sigorta anlamında sayısız şirket ile müşterisine destek sağlar. Türkiye’nin önde gelen, en güvenilir sigorta şirketleri ile anlaşmalı olan Başaran Oto sayesinde kendinizi her daim güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz.  Kasko sigortası teklif almak için hemen Başaran Oto ile iletişime geçebilirsiniz. Size özel avantajlar ve size uygun ödeme koşulları ile kasko ve trafik sigortası konusunda içiniz rahat etsin.

 Kasko Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kasko sigortası, motorlu araçları kapsayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta sayesinde motorlu araçlar trafik kazası, arıza ve yedek parça ihtiyacı gibi tüm durumlara karşı garanti altına alınır. Kasko sigortası yaptırmak, motorlu araca sahip olan tüm bireyler için kanuni olarak bir zorunluluk değildir.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp