fbpx

Krediyle İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Krediyle İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır?
Krediyle İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Bir araç satın alırken çoğu zaman aracın piyasa değeri kadar nakit paraya sahip olunması gerekir. Takas ve benzeri bir yol izlenmiyorsa paranın varlığı bir zorunluluktur. Kimi araç alışverişlerinde alıcı belirli bir birikime sahiptir ve aracın fiyatını nakden öder. Ancak her araç alım satımı bu şekilde gerçekleşmez.

Hiç birikimi olmayan veya düşük bir birikim ile araç satın almak isteyenler için kredi kullanmak araç sahibi olabilmenin en yakın ihtimali olarak değerlendirilebilir. İkinci el araç kredisi alarak hayalini süsleyen otomobile ulaşmak isteyenler banka ve benzeri kredi kuruluşları aracılığıyla bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışır.

Eşten dosttan borç almanın çoğu zaman imkânsız, alınabilse de gerek miktar gerekse vade yönünden ihtiyacı karşılamaktan uzak olması ikinci el araç kredisi almak için en önemli sebeplerden birisidir. Çoğu zaman araç kredisi ikinci el oto piyasasını canlı tutmakta önemli işlevler üstlenir.

Hususi araçlar kadar ikinci el ticari araç kredisi de çoğu kişinin tercihi olmaktadır. Bankalar ve diğer finans kuruluşları özel araçlar gibi ikinci el ticari araç kredisi penceresini de açık tutar. Ticari araç almak isteyenler diğer koşulları sağlamaları durumunda bu avantajdan faydalanabilir.

İkinci El Araç Kredisi Nedir? 

Sıfır veya ikinci el otomobil almak isteyenlerin bütçelerindeki eksiklikler çoğu zaman kredi ile tamamlanır. Yeni bir araç almak isteyenlerin eksik birikimleri için kredi kullanması gibi ikinci el araçlar için de kredi kullanılabilir. Çoğu zaman sıfır ve ikinci el araç kredisi koşulları biri birinden farklı olsa da yaygın bir uygulama olduğu söylenebilir.

İkinci el araç kredisi şartları sıfır araçlar için uygulananlara göre biraz daha değişiktir. Yeni bir aracın kredi ile alınması durumunda kredi miktarı faturada yazılı bulunan satış bedeli dikkate alınarak belirlenir. İkinci el araç kredisi hesaplama aşamasında bankalar ve finans kurumları verilebilecek maksimum kredi tutarını aracın kasko değerini baz alarak tespit eder.
Kasko değeri doğrultusunda kredi miktarının belirlenmesi dolayısıyla bir araç için bankadan alınabilecek kredi tutarı değişiklikler gösterir. Bu durum kasko değeri düşük olan araçlar için daha az kredi alınabilmesi sonucunu doğurur. Gerekli koşulları sağlayan kişiler belirlenen miktar üzerinden kredi almaya hak kazanır.

ikinci-el-arac-kredisi-1698045495

İkinci El Araç Kredisi Başvuru Süreci 

İkinci el araç almak çoğu zaman zor ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Aracın kendisinin ve sahibinin bilindiği durumlar haricinde konuyu enine boyuna ölçmek ve tartmak gerekir. Aksi halde dikkatsizce atılacak adımlar maddi zarara yol açabileceği gibi bir takım hukuki süreçler ile yüz yüze kalınabilir. Bu nedenle son derece dikkatli bir şekilde karar verilmesi yerinde olur.
En uygun ikinci el araç kredisi koşullarını araştırmanın yanında kredi başvuru sürecinde gerekebilecek evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Bankalar ve diğer finans kurumları kredi verecekleri kişilerin gelir durumlarını öncelikle bilmek ister. Bu sebeple başvuru sürecinde kişisel gelir durumu belgesi güncel olarak hazır tutulmalıdır.

Kredi verilecek ikinci el araçlar için bankalar tarafından yaş sınırı uygulaması yapılır. Genellikle uygulama 8 yaşa kadar kredi verilmesi yönündedir. Ancak bu durumun değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple uygun yaşa sahip olan araçlar arasından doğru bir seçim yapılması yerinde olur. Sınır yaşı geçen araçlar için yapılacak kredi başvuruları en baştan reddedilir.

İkinci El Araç Kredisi İçin Gerekli Belgeler 

İkinci el araç kredisi yaş sınırı aralığında bulunan bir araç satın alınmak üzere belirlendiğinde kredi başvurusuna ait evrakların hazırlanması gerekir. Bu çerçevede beyan edilecek gelir belgesinin yanı sıra, nüfus cüzdanı veya pasaport, meslek veya çalışma belgesi, ikametgâh belgesi ile satın alınacak aracın ruhsat fotokopisi bir dosya halinde hazırlanır.
Bazı banka ve kredi verecek finans kuruluşları başvuru sahiplerinden serbest meslek kuruluşuna ait üyelik belgesini, son aylara ait elektrik, su veya doğalgaz faturalarından birisini isteyebilmektedir. Bu konuda bir gecikme yaşanmaması adına benzeri evrakların aynı dosya içerisinde hazırda tutulması işlerin kolaylaşmasına katkı sunabilir.

Gelir beyanında bulunurken çalışma veya gelir elde etme durumuna göre belge çeşidi farklılık gösterebilir. Bu doğrultuda maaş karşılığı çalışanlar son aya ait bordro örneği, serbest meslek sahipleri ile ticari faaliyet yürütenler vergi levhaları ile başvuru yapabilir. Gelir belgesi yerine gayrimenkul teminatı vereceklerin ilgili tapu belgesini dosyaya koyması gerekir.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir sorusuna cevaben 8 yaşın verildiği düşünüldüğünde kredi almak isteyenlerin bu sınıra dikkat etmesi yerinde olur. Bunun yanı sıra satıcıların kimliğine ve ruhsat sahibi ile noterde satış yapacak kişinin aynı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Satış işleminin vekaleten yürütüleceği durumlarda noter aracılığıyla vekil kılınan kişiye tanınan yetkilerin ne olduğu dikkatli sorgulanmalıdır.

Vekil olarak araç satışı yapacak kişinin yetkili olup olmadığı kontrol edilmeli ve ödemenin işlemin gerçekleşmesi ile birlikte yapılmasına dikkat edilmelidir. Satış öncesinde herhangi bir gerekçe ile ödeme yapılması zarar ile sonuçlanabilir. Dolandırıcılık faaliyetlerinden korunabilmek için ödeme konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular
İkinci el araç kredisi başvurusu için hangi belgeler gereklidir?

İkinci el araç kredisi için gereken belgeler;

• Satın alınacak aracın ruhsat fotokopisi

• Kimlik belgesi

• Gelir belgesi

• Çalışma veya mesleki faaliyet belgesi

• Kredi başvuru formu

Kredi ile ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kredi ile ikinci el araç satın alırken aracın yaşının kredi için şart koşulan azami yaş sınırına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Aracın kasko değeri üzerinden kredilendirme yapılacağından bütçe ile alınabilecek aracın fiyatı uyumlu olmalıdır.

Kredi ile ikinci el araç alırken kasko sigortası yaptırmam gerekir mi?

İkinci el araç kredisi işlemlerinde kredi verecek olan banka ve diğer finans kuruluşları kasko sigortası yapılmasını şart koşar. Banka açısından kredinin teminatı olarak görülmesi dolayısıyla kasko sigortasının yapılması zorunludur.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp