fbpx

Plaka Değiştirme ve Yenileme Hakkında Her Şey

 • Anasayfa
 • Blog
 • Plaka Değiştirme ve Yenileme Hakkında Her Şey
Plaka Değiştirme ve Yenileme Hakkında Her Şey

Araç plakaları hakkında merak edilen pek çok nokta bulunuyor. Özellikle kişilerin kendi isteklerine, beğenilerine, yeniden alım işlemlerine ve daha farklı pek çok kritere göre plakaları değiştirme ve yenileme imkanına sahip olması, bu seçeneğin sık tercih edilmesini sağlıyor. 

Araç plakaları, sahip olduğunuz aracın kimliği olarak da tanımlanabiliyor. Trafik içerisinde aracınızın yasal olarak var olması için geçerli bir plakaya sahip olması gerekiyor. Plaka değişiklikleri, ilgili makamlara yapılan resmi başvurular ile birlikte gerçekleştirilebiliyor. Noter üzerinden gerçekleştirilen plaka değiştirme süreci ile ilgili tüm detaylara hakim olmak istiyorsanız, okumaya devam edin!

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

En merak edilen konular arasında “plaka değiştirme nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı da yer alıyor. Araç plaka değiştirme işlemleri için takip edilmesi gereken belirli adımlar ve uyulması beklenen bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterler ve adımları şu şekilde ele almak mümkün oluyor:

 • İkametgah değişikliği gerçekleştirmek,
 • Kanuni araç sahibi tarafından işlem başvurusunda bulunmak,
 • Plakası değiştirilecek aracın herhangi bir cezai kaydı olmadığından emin olmak,
 • Araca ait MTV dahil herhangi bir borcun bulunmadığını teyit etmek, ilgili borçları ödemek,
 • Aracın muayenelerinin tümünü gerçekleştirmiş olmak.

Tüm bu kriterlerin karşılanması durumunda öncelikle ilgili evrakları ve başvuru dilekçesini hazırlamanız sonrasında ise notere giderek plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtebilir ve bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

image-18-1703761115

Plaka Değiştirme Sırasında İstenen Belgeler

Plaka değişimi için gerekli görülen belli başlı belgeler bulunuyor. Bu belgeler şu şekilde ele alınabiliyor;

 • Araca ait eski trafik belgeleri ve plakalar,
 • Aracı satın alan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Noter satışı yahut geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopi örneği,
 • Şoförler odasından alınmış olan nakil dosyası,
 • Zorunlu mali sorumluluk sigortası.

İlgili belgelere sahip olması halinde plaka değişimi için yetkili makamlara başvuruda bulunulabiliyor. Siz de plaka değişimi ile ilgili başvuruda bulunmak için ilk olarak noteri sonrasında ise size en yakındaki Şoförler Odası şubesini ziyaret ederek ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

image-19-1703761134

Satış Yapmadan Plaka Değiştirme Nasıl Gerçekleştirilir?

Araç ile ilgili olarak satış yapmadan plaka değiştirme nasıl gerçekleştirilir sorusunun yanıtı da merak konusu oluyor. Araçlar, genellikle ikinci el alımları sırasında yeniden plakalandırılıyor. Satış yapmadan plaka değiştirme gibi işlemler özel gerekçelere ve taleplere bağlı olarak yönlendirilebiliyor. Örneğin; şirketlerin kendi grupları özelinde araç plakalarında özel plaka vergisi ödeyerek değişikliğe gitmesi mümkün oluyor. 

Satış yapmadan plaka değiştirmenin bir diğer yolu da plakanın yıpranma, kaza sonucu hasar görme gibi durumlarla karşı karşıya kalması oluyor. Bu durumlarda da araç plakası yenileme başvurularınızı noter üzerinden yaparak plakada değişikliğe yahut yenilemeye gidebilirsiniz. Tüm bu süreçler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Şoförler Odası resmi sitesi üzerinden şartları inceleyebilirsiniz. 

Satış yapmadan plaka değiştirme ne kadar, sorusu da yanıtı arananlar arasında yer alıyor. Bu gibi durumlarda koşula bağlı olarak ödenmesi gereken tutarlar değişiklik gösteriyor. Özel plaka çıkartılması hâlinde ilgili vergi tutarını ödemek gerekirken kazaya bağlı plaka değişikliği gibi durumlarda standart ücreti ödeyerek yeni plaka edinilebiliyor. 

Sonradan Plaka Değiştirme Koşulları Nelerdir?

Araç plakaları genellikle satış işlemleri nedeniyle değiştirilmek isteniyor. Bunun harici durumlarda ise standart değişiklikler ve plakanın kaza gibi durumlarda yıpranması nedenleri ile de ilgili değişiklik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Araç satın alımı sırasında plaka değişikliği talep etmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde ele alınabiliyor:

 • Noterde sorulan ilgili “plaka değiştirilecek mi?” sorusuna evet yanıtını vermeniz ilk adımı oluşturuyor.
 • Satış belgesinin düzenlenmesi sonrasında yeni plakaya ait numaralar belirleniyor.
 • Araca ait eski plaka noter tarafından teslim alınıyor.
 • Bir sonraki adımda araç ruhsatına gerekli bilgiler işleniyor.
 • İlgili işlemlerin gerçekleştirilmesi sonrasında noterden aldığınız evrakla birlikte Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı olan şoförler odasını ziyaret etmeniz gerekiyor.
 • İlgili Şoförler Odası şubesinde yeni plakanız basılarak aracınıza takılıyor.

Özellikle yeniden alım, kinci el araçlarda sonradan plaka değiştirme opsiyonundan faydalanılıyor. Kişi üzerine plaka kaydettirmek, orijinal bir plakaya sahip olmak için ilgili başvuruyu gerçekleştirmek yeterli oluyor. 

Plaka Değiştirme Ücreti 2023

Araba plaka değiştirme taleplerine bağlı olarak ödenecek olan tutarlarda da değişiklikler görülebiliyor. Araç plaka değiştirme fiyatı 2023 tarihinde temelde 932,65 TL olarak belirleniyor. 2023 itibariyle plaka değiştirme ücretlerinin son yıllara kıyasla %100 oranında zamlandığı görülebiliyor. Bu durum da dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor.

Plaka yenileme sırasında ödenecek olan tutar son zamlarla birlikte tek basımda 165, çiftte ise 330 olarak karşınıza çıkıyor. İlgili tutarları ödeyerek ve başvurularda bulunarak plaka değişiklikleri kolaylıkla gerçekleştiriliyor. Araç plaka değiştirme ücretindeki değişimleri yakından takip ederek doğru tutarları ödemek de işlemlerin onaya sunulması açısından önem taşıyor. Bu noktada en doğru bilgilere ve mevzuata ilgili internet siteleri üzerinden ulaşılabiliyor. 

Plaka değiştirme işlemlerinde belirli koşullarda uygulanan özel tutarlara da rastlanabiliyor. Özel plaka değiştirme ücreti kişilerin şirketleri ve şahıs isimleri üzerine kayıtlandırmak istediği özel plakaları kapsıyor. Bu kapsamda özel plaka vergisi ödemek gerekiyor. 2023 itibariyle belirlenmiş olan özel plaka vergisi ücretleri 5-15 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Hangi Araçların Plakaları Değiştirilemez?

Plaka değişim işlemleri hemen her araç için gerçekleştirilebilir olsa da belli başlı araçlarda plaka değişikliği mümkün görünmüyor. Araç plakası değiştirilemeyen araç seçenekleri arasında;

 • Geçerli muayenesi bulunmayan araçlar,
 • Motorlu Taşıt Vergisi borcuna sahip olanlar yer alıyor. 

Bu araçlarla ilgili plaka değişiklik kayıtlarını gerçekleştirmek için zorunlu bakımları yaptırmak ve ilgili vergileri ödemek gerekiyor. Bu işlemlerin sonrasında plaka değişikliği başvurusunda bulunulabiliyor. 

Plaka Değişikliği İçin Zorunlu Araç Bakımı Nasıl ve Nereden Yaptırılır?

Plaka değişikliğinde bulunmak için aracın belirli muayenelerinin yapılmış olması gerekli görülüyor. Bu kapsamda plaka değişikliğinin zorunlu tutulduğu araçların bakımlarının nereden yaptırılabileceği de merak konusu oluyor. Yetkili pek çok serviste ilgili bakım işlemleri gerçekleştirilebilse de güvenilir hizmetler veren bir servis bulmak da önem taşıyor.

Siz de plaka değişikliği öncesinde aracınızın muayenelerini yaptırmak için hem hızlı hem de güvenli Başaran Oto araç muayenesi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Fethiye civarında ikamet ediyorsanız yahut ilgili bakımları bu lokasyonda yaptıracaksanız yine Fethiye teknik servis hizmetlerinden faydalanarak da avantaj sağlayabilirsiniz. Aracınızı güvenle emanet edebileceğiniz Başaran Oto sayesinde oto yedek parça, aylık bakım, genel muayene gibi pek çok ihtiyacınızı da kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bakımlar ve muayeneler sonrasında gönül rahatlığı ile plaka değişikliğiyle ilgili başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Plaka Değişikliği Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır?

Plaka değişikliği gerçekleştirmek için noter üzerinden plaka değişikliği başvurusunda bulunmanız bekleniyor. Noterde ilgili evrakları sunarak başarılı bir plaka değişikliği başvurusu gerçekleştirdikten sonra ise size en yakın Şoförler Odası şubesini ziyaret ederek plakanızı bastırmanız yeterli oluyor. 

Plaka değişikliği için önceleri randevu usulü ile çalışılıyor olsa da günümüzde herhangi bir randevuya gereksinim duyulmuyor. Notere dilediğiniz vakitte giderek plaka değişiklik başvurusu gerçekleştirmeniz ve yeni plakanıza kavuşmanız mümkün oluyor.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp