fbpx

Kasko Değer Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko Değer Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko değer hesaplama işleminden önce kasko değeri nedir sorusuna cevap aramak konuyu daha iyi anlamak bakımından önemlidir. Araç kasko değeri, sigortalanmış bir aracın tamamen hasar görmesi halinde sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenecek para miktarı olarak tanımlanabilir. Takdir edilecektir ki bu değer aracın markası, modeli, üretim yılı gibi veriler ışığında hesaplanır.

Araç kasko değer hesaplama işlemlerinde kullanılan ve sürekli güncellenen kasko değer listesi, sigorta şirketleri tarafından oluşturulan ve kullanılan önemli bir veri tabanıdır. Gerçek nakit değeri üzerinden sigortalanan bir aracın tam hasar görmesi durumunda sigortalının herhangi bir zarara uğramadan sigorta şirketinden alacağı tutar aracın kasko değeri olarak kabul edilir.
Bir aracın kasko değerinin doğru bir şekilde belirlenmesi olası hasar durumunda zarara uğramaktan korunabilmek bakımından son derece önemlidir. Kasko değerinin doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için aracın marka, model, yıl ve varyant gibi ana ayırt edici özelliklerinin bilinmesi gerekir. Bu bilgiler ışığında sigorta edilen değer tespiti yapılır.

Sigorta edilen değer aracın çalınması veya tam hasar durumunda sigortalıya ödenecek azami tutar olarak kabul edilir. Söz konusu değer hesaplanırken aracın üretici tarafından belirlenen satış fiyatına ve yaşına bağlı olarak amortisman düşülür. Burada aracın yaşlanması ile oluşan aşınım amortisman olarak tarif edilir. Bir aracın sigorta edilen değeri belirlenirken yakıt tipi, motor kapasitesi ile araca yapılan ilaveler ve uygulanan modifikasyonlar da dikkate alınır.

Kasko Değerinin Önemi ve Kasko Bedeli Nedir? 

Kasko değeri, sigortalı bir aracın tam hasara uğraması halinde sigorta tarafından ödenecek miktar anlamına gelir. Hem maddi hem de hukuki boyutları olan önemli bir kavramdır. Kasko değeri ile aracın sigorta primine esas değeri de belirlenir. Aynı zamanda kasko değer kredi hesaplama ikinci el taşıt kredisi işlemlerinde kredi üst limitinin belirlenmesinde kullanılan önemli bir göstergedir.

Kasko değer listesi hesaplama işlemi ile satın alınmak istenen araca ait bilgiler kullanılarak aracın değer tespiti yapılabilir. Böylelikle mevcut kurallar çerçevesinde o araca ne kadar ikinci el araç kredisi verilebileceği kolaylıkla bulunabilir. Ayrıca kasko sigortası primlerinin hesaplanmasında da kasko değerinin büyük ve belirleyici rolü vardır.

Kasko Değer Hesaplama Yöntemleri 

Türkiye’de kasko değeri, tek yetkili otorite olan Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından belirlenir. TSB kriterlerine göre yapılan hesaplamalarda her aracın farklı bir sigorta değerine sahip olduğu varsayılır. Motorlu kara taşıtlarını kapsayan kasko sigortası hesabında aracın marka, model, yaş ve diğer teknik özellikleri belirleyici rol oynar.
TSB tarafından sıfır ve ikinci el araçlar için kasko değeri hesaplamada farklı kriterler kullanılır. Yeni araçlar için fabrika teknik verileri ve fatura değeri yeterli kabul edilir. İkinci el araçlarda ise model yılı ve kullanım geçmişine göre hesaplama yapılır. Aracın geçirdiği kazalar ve ağır onarım işlemleri kasko değeri hesabında rol oynayabilir.

kasko-sigortasi-1698044665

Online Kasko Değer Hesaplama 

Online kasko değer hesaplama işlemi internet kullanılarak kolaylıkla yapılabilir. Söz konusu işlemi yapan ve kolayca araca ait kasko değerinin bulunabileceği pek çok platform bulunmaktadır. Online kasko değeri hesabında Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) internet sayfası da kullanılabilir.

Online kasko değer hesaplama işlemi için araç ruhsatında yazılı bulunan aracın marka, model, üretim yılı ve varyantına dair bilgilerin doğru bir şekilde ilgili platforma girilmesi gerekir. Aksi halde aracın gerçek kasko değeri bilgisi yerine farklı bir araca ait değer bilgisine ulaşılır. Yanıltıcı olabilecek böyle bir durum yerine eksiksiz bilgiler ile işlem yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kasko Değer Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko değer hesaplama 2023 yılı için bir önceki yıla göre farklı tutarlar üzerinden gerçekleşir. Bunun da sebebi sigortalının zarara uğramaması ve olası hasar durumunda aracının güncel değeri üzerinden ödeme alabilmesidir. TSB bu amaçla değer listesini sürekli olarak güncellemektedir. Kasko değer hesabı yaparken güncel listeye bakmak bu bakımdan son derece önemlidir.

Kasko değeri hesaplama gibi kasko değer kaybı hesaplama da önemli bir noktadır. Örneğin yeni iken belirli bir bedel üzerinden sigortalanmış bir aracın kazaya karışması ve devamında onarılması kasko değerinde bir miktar kayba yol açar. Bu sebeple aradaki farkın değer kaybı olarak hesaplanabilmesi gerekir. Araç yeniden sigortalanırken kasko sigortaları tarafından kayıp tutar dikkate alınır.

Kasko değer hesaplamasında önemli olan noktalardan birisi de kredi kuruluşları ile bankaların da aynı sistemi kullanarak araçların değer tespitini yapmasıdır. İkinci el taşıt kredisi işlemleri kasko değeri üzerinden yürütülür. Bu sebeple alınabilecek kredi miktarını doğru şekilde belirleyebilmek için kasko değerini de doğru belirlemiş olmak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular
Kasko değeri nasıl hesaplanır ve bu değer nedir?

Sigortalı bir aracın tamamen hasar görmesi halinde sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenecek tutar araç kasko değeri olarak kabul edilir. Bu değer hesaplanırken aracın markası, modeli, üretim yılı gibi veriler kullanılır. İkinci el araçlarda amortisman uygulanır. Türkiye’de kasko değeri hesaplaması Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından yapılır.

Kasko değeri hesaplama sırasında hangi faktörler göz önünde bulundurulur?

Kasko değeri hesabı sıfır kilometre araçlar için fabrika teknik verileri ve fatura değeri kullanılarak yapılır. İkinci el araçlarda ise durum biraz daha farklıdır. Burada hesaplama işleminde model yılı ve kullanım geçmişi de rol oynar. Ayrıca aracın geçirdiği kazalar, hasar durumu ve ağır onarım işlemleri kasko değeri hesabında dikkate alınan diğer unsurlardandır.

Geçmiş yılların kasko değer listelerine ulaşmak mümkün mü?

Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği internet sayfalarında geçmiş yıllara ait kasko değer listeleri ay ve yıl bazlı olarak yayınlanmaktadır.

Diğer Blog Yazıları
Tüm Yazıları Gör
Whatsapp
Whatsapp